Kustlijn van Rethymnon op Kreta met de bergen op de achtergrond en blauwe zee

Het weer op Kreta en de beste reistijd

Veel zon, warme zomers en zachte winters. Zo kies je de maand die past bij jouw vakantie op Kreta.

Het weer op Kreta is een van de grootste redenen om er op vakantie te gaan. Het eiland ligt het zuidelijkst van alle grote Griekse eilanden en heeft een mediterraan klimaat met lange, droge zomers en zachte winters. Van mei tot en met oktober is het vrijwel altijd strandweer.

Toch verschilt het weer per seizoen en per regio meer dan je misschien denkt. Hieronder vind je de gemiddelden per maand, de beste reistijd voor verschillende soorten vakanties en waar je in de zomer rekening mee houdt.

In het kort

  • Juli en augustus: rond 30 °C overdag en zeewater van 25 à 26 °C.
  • Beste reistijd: mei, juni, september en begin oktober.
  • In oktober is de zee nog ongeveer 23 °C, ideaal voor een najaarsvakantie.
  • De meeste regen valt van november tot en met februari.

Het klimaat op Kreta in het kort

Kreta heeft een mediterraan klimaat met een duidelijk zomer- en winterseizoen. Van juni tot en met september valt er nauwelijks regen en schijnt de zon gemiddeld elf tot twaalf uur per dag. De winter is mild, maar ook de periode waarin bijna alle neerslag valt.

Binnen het eiland zijn er verschillen. De zuidkust aan de Libische Zee is gemiddeld een paar graden warmer dan de noordkust en heeft een langer strandseizoen. Het westen, rond Chania, krijgt in de winter meer regen dan het droge oosten. In de bergen kan het zelfs in mei nog fris zijn, en op de toppen van de Lefka Ori en de Psiloritis ligt in de winter vaak sneeuw.

Het weer op Kreta per maand

De tabel hieronder toont afgeronde gemiddelden voor de noordkust rond Heraklion, gebaseerd op meerjarige klimaatgegevens. Aan de zuidkust liggen de temperaturen meestal iets hoger. Kijk voor je vertrek altijd ook naar de actuele weersverwachting, want individuele dagen kunnen flink afwijken.

MaandMax. temp. (°C)Min. temp. (°C)Zeewater (°C)Zonuren per dagRegendagen
Januari16917411
Februari1691659
Maart17101667
April20121785
Mei241519103
Juni272023121
Juli302325121
Augustus302326111
September28212592
Oktober24182375
November21142157
December171118410

Zoek je het weer op Kreta in de komende 14 dagen, dan geven de gewone weerapps een goede indruk. Verwachtingen verder dan een week vooruit zijn vooral een trend, geen garantie.

Beste reistijd voor strand, wandelen en cultuur

Welke maand het best is, hangt af van wat je wilt doen:

  • Strandvakantie: juni tot en met september. Wil je warm zeewater zonder de drukte van de schoolvakanties, kies dan juni of september.
  • Wandelen: april, mei en oktober. De Samariakloof is meestal open van mei tot en met oktober; in de zomer is het daar overdag erg warm.
  • Cultuur en steden: het voorjaar en het najaar. Knossos en de oude steden bekijk je liever bij 22 tot 25 graden dan bij 32 graden in de volle zon.
  • Rondreis met strand: mei en september combineren alles, met lange dagen, warm water en volop geopende restaurants.

Welke plekken je in welk seizoen het best kunt bezoeken, lees je bij de bezienswaardigheden van Kreta.

Tip: zoek je zon na de zomer? Boek dan in de eerste twee weken van oktober en kies een hotel aan de zuidkust of rond Heraklion. Daar is het dan vaak nog een paar graden warmer dan in het westen.

Kreta in het voorjaar: april en mei

In april wordt het op Kreta snel lente. De heuvels zijn groen, overal bloeien wilde bloemen en de temperatuur loopt op naar ongeveer 20 graden. Het zeewater is met zo’n 17 graden nog fris; zwemmen is vooral iets voor de durvers. Rond Pasen, het belangrijkste feest van Griekenland, is het in de dorpen gezellig druk.

Het weer op Kreta in mei is voor veel reizigers ideaal: overdag rond de 24 graden, weinig regen en ongeveer tien zonuren per dag. Aan het eind van de maand is de zee rond de 20 graden. De hotels zijn dan open, maar nog niet vol, en de prijzen liggen lager dan in de zomer.

Taverna met kleurrijke stoelen en uitzicht op zee bij Falassarna op West-Kreta
In het voorjaar en najaar zit je overdag heerlijk buiten, zoals hier bij Falassarna.

Zomer op Kreta: hitte, wind en drukte

In juli en augustus is het op Kreta heet. Gemiddeld is het 30 graden, maar hittegolven van 35 tot 40 graden komen geregeld voor, vooral aan de zuidkust en in het binnenland. Plan wandelingen en bezoeken aan Knossos of de oude steden daarom vroeg in de ochtend of laat in de middag.

De noordkust krijgt in de zomer regelmatig te maken met de meltemi, een droge noordenwind die een paar dagen kan aanhouden. Dat zorgt voor verkoeling, maar ook voor golven en soms een rode vlag. Op zulke dagen is de zuidkust, of een beschutte baai, vaak een betere keuze. Welke stranden beschut liggen, lees je bij de stranden van Kreta.

Door de droogte is er in de zomer een verhoogd risico op bosbranden. Volg bij een brand altijd de instructies van de lokale autoriteiten en de waarschuwingen via de Griekse noodberichten (112). Laat in de natuur geen glas of sigaretten achter en maak nooit vuur buiten.

Het weer op Kreta in september en oktober

September is misschien wel de beste maand van het jaar. Het is nog zomers warm, rond de 28 graden, het zeewater is op zijn warmst met ongeveer 25 graden en na de schoolvakanties wordt het rustiger op de stranden.

Het weer op Kreta in oktober is nog prima voor een strandvakantie, zeker in de eerste helft van de maand. Overdag is het rond 24 graden, de zee is ongeveer 23 graden en je hebt gemiddeld zeven zonuren per dag. Later in de maand neemt de kans op een regenbui toe en worden de avonden koeler. Neem dus een vest mee. Het voordeel van oktober: het is rustig op de stranden, de grote hitte is voorbij en wandelen en rondrijden is weer prettig. Eind oktober sluiten veel hotels in de badplaatsen hun deuren voor de winter.

Winter op Kreta: november tot en met maart

In de winter is Kreta mild, maar niet tropisch. Overdag wordt het 15 tot 18 graden, ’s nachts rond de 9 tot 11 graden. December en januari zijn de natste maanden, met gemiddeld zo’n tien regendagen. Tussen de buien door zijn er ook veel zonnige dagen.

De badplaatsen zijn in de winter grotendeels gesloten, maar de steden Heraklion, Chania en Rethymnon leven gewoon door. Een stedentrip of wandelvakantie in de winter kan daarom heel aangenaam zijn, met lage prijzen en weinig toeristen. Houd er wel rekening mee dat er minder rechtstreekse vluchten zijn; meer daarover lees je bij reizen naar Kreta.

Veelgestelde vragen

Wat is de beste maand om naar Kreta te gaan?

Voor de meeste reizigers zijn mei, juni en september de beste maanden. Het is dan warm, maar niet te heet, en minder druk dan in juli en augustus. Voor een pure strandvakantie met het warmste zeewater is september ideaal.

Hoe warm is het op Kreta in oktober?

In oktober is het overdag gemiddeld rond 24 graden en 's nachts ongeveer 18 graden. Het zeewater is met circa 23 graden nog goed om in te zwemmen. In de tweede helft van de maand neemt de kans op regen toe.

Kun je in april al zwemmen op Kreta?

Het kan, maar het zeewater is in april met zo'n 17 graden nog fris. Op zonnige dagen voelt het buiten wel zomers aan, met temperaturen rond de 20 graden. Een hotel met een verwarmd zwembad is in april geen overbodige luxe.

Waait het hard op Kreta?

In juli en augustus kan de meltemi, een sterke noordenwind, een aantal dagen achter elkaar flink waaien. Vooral de noordkust heeft daar last van, met golven en soms een zwemverbod. De zuidkust en beschutte baaien zijn dan vaak rustiger.

Hoe groot is de kans op bosbranden op Kreta?

In de droge zomermaanden is er op heel Griekenland een verhoogd risico op bosbranden, ook op Kreta. De meeste vakanties verlopen zonder problemen. Volg bij een brand de aanwijzingen van de autoriteiten en het noodnummer 112.

Kreta

Meer over Kreta

Luchtfoto van de turquoise Balos-lagune en het schiereiland Gramvousa op Kreta

Kreta: overzicht

Groot en veelzijdig: kloven, lagunes en Minoïsche paleizen

Gereconstrueerde rode zuilen en stierfresco in het Minoïsche paleis van Knossos op Kreta

Bezienswaardigheden

Knossos, Samariakloof, Spinalonga en meer uitstapjes

Luchtfoto van het strand van Elafonisi op Kreta met ondiep turquoise water en licht zand

Stranden

Balos, Elafonisi, Preveli en de beste stranden per regio

Luchtfoto van een strandresort met zwembaden aan de kust van Malia op Kreta

Hotels

All inclusive, adults only of boutique: waar overnachten

Kleurrijke gevels langs de Venetiaanse haven van Chania op Kreta onder een blauwe lucht

Plaatsen

Chania, Rethymnon, Heraklion en de leukste badplaatsen

Uitzicht over de stad Heraklion op Kreta met de blauwe zee op de achtergrond

Reizen & vervoer

Vliegtijd, vliegvelden, transfer en auto huren